-A +A
27.01.2020
Zimowe liczenie ptaków po raz trzeci w Ostrowi Mazowieckiej

Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją”, we współpracy z Miastem Ostrów Mazowiecka, po raz trzeci zorganizowało akcję zimowego liczenia ptaków. Wbrew nazwie akcji, pogoda w tym dniu przypominała raczej jesień niż zimę - od rana było pochmurnie z opadami mżawki. Nie odstraszyło to jednak pasjonatów przyrody, którzy na miejsce zbiórki stawili się w licznej, 36 osobowej grupie.

Wśród uczestników dominowała młodzież ze szkół podstawowych: SP nr 1 pod opieką Anny Kożuchowskiej, SP nr 2 pod opieką Małgorzaty Jamiołkowskiej, SP w Nagoszewie pod opieką Beaty Herman oraz uczniowie z LO im. M. Kopernika z opiekunem Pawłem Cieślukiem – ornitologiem, który był przewodnikiem podczas wycieczki. Trasa spaceru ornitologicznego, który odbył się 25 stycznia, wiodła przez osiedla bloków, domów jednorodzinnych, aż na polne obrzeża miasta. Tego dnia udało nam się zaobserwować 14 gatunków ptaków, spośród których najliczniej reprezentowane były: kawka (107 osobników), gołąb miejski (67 osobników), grubodziób (bardzo liczne stadko około 60 osobników) oraz dzwoniec (57 osobników). Warto wspomnieć jeszcze o obserwacji dzięciołka, najmniejszego przedstawiciela podrodziny dzięciołów w Europie o wielkości wróbla. Podobnie jak w roku ubiegłym organizator zapewnił wszystkim uczestnikom lornetki oraz lunetę. Na koniec wycieczki rozgrzewaliśmy się przy ognisku, na którym również nie zabrakło pieczonych kiełbasek.

Akcja Zimowego Ptakoliczenia odbywa się w ostatni weekend stycznia w całej Polsce i polega na obserwacji i liczeniu ptaków spędzających zimę w bliskim towarzystwie człowieka. Krajowym koordynatorem Ptakoliczenia jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze. Więcej o akcji przeczytać można na stronie: www.otop.org.pl. Zapraszamy za rok.

Tekst: Paweł Cieśluk

Zdjęcia: Mikołaj Rowicki i Paweł Cieśluk

Najbliższe wydarzenia

26
Czerwca
godz. 18:00
12
Września
Całodzienne