-A +A
16.03.2017
Zofia Pilecka-Optułowicz, Andrzej Pilecki, Edward Radwański – Honorowymi Obywatelami Miasta Ostrów Mazowiecka

Na wczorajszej sesji Rada Miasta podjęła uchwały w sprawie nadania Honorowych Obywatelstw Miasta Ostrów Mazowiecka Zofii Pileckiej-Optułowicz, Andrzejowi Pileckiemu i Edwardowi Radwańskiemu. – Nadanie Honorowego Obywatelstwa jest swego rodzaju symboliczną formą spełnienia obowiązku względem tych osób – powiedział podczas sesji burmistrz Jerzy Bauer.

Zarówno Zofia Pilecka-Optułowicz, jak i Andrzej Pilecki bardzo ciepło i serdecznie wspominają pobyt w Ostrowi i w tutejszym gimnazjum. Nawet w najstraszniejszych chwilach, po aresztowaniu ojca mogli tutaj liczyć na wsparcie kolegów, nauczycieli oraz mieszkańców miasta. Z ich strony nie spotkała ich nigdy żadna przykrość. Kiedyś podczas dużej przerwy gdy z głośnika nadawano audycję propagandową, w której mówiono o procesie Witolda Pileckiego, lżąc go i nazywając szpiegiem oraz zdrajcą ojczyzny, jedna z nauczycielek zapytała Zofię, czy to mówią o jej ojcu, a ona zdecydowanie potwierdziła i dodała, że jest z niego bardzo dumna. Ileż trzeba było mieć odwagi i miłości do ojca, aby w peerelowskiej szkole zdobyć się na taką manifestację. Andrzej Pilecki, podczas ubiegłorocznego pobytu w Ostrowi, powiedział, że Ostrów leży mu bardzo na sercu i wybiera ją jako pierwszą, rezygnując z bardziej spektakularnych spotkań. - Swoją postawą, niezłomnością i nieugiętością w walce o prawdę, pamięć i dobre imię swojego Ojca oraz za podkreślanie Jego i swoich związków z naszym miastem, zasłużyli na tytuł po tysiąckrotnie! - czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Do grona Honorowych Obywateli Miasta dołączył także Edward Radwański. Jego matka, Zofia z Ostrowskich była siostrą Marii Pileckiej. Edward Radwański wywodzi się z patriotycznej rodziny i już od najmłodszych lat wychowywał się w atmosferze pracy dla dobra kraju i miejscowej społeczności. W Ostrowi ukończył szkołę podstawową oraz uzyskał małą maturę w ostrowskim Gimnazjum. Mimo rozlicznych zajęć, nie zapomniał o swoim rodzinnym mieście. Szczególnie pasjonowała go praca z młodzieżą. Wielokrotnie odbywał spotkania z uczniami Liceum Ogólnokształcącego, oraz uczestniczył w utworzeniu i pracach Koła Wychowanków i Absolwentów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowi Mazowieckiej, za co społeczność „Kopernika” zaliczyła go do grona wybitnych wychowanków tego Liceum.

To wielki zaszczyt dla Ostrowi Mazowieckiej mieć takie osoby w gronie Honorowych Obywateli.

Sesja Rady Miasta odbyła się 15 marca. W dzień, w którym odbywało się w Ostrowi posiedzenie Rady, przypadła 69. rocznica wydania wyroku śmierci na Rotmistrza Witolda Pileckiego. 15 marca 1948 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie wydał wyrok, na mocy którego Witold Pilecki został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano dwa miesiące później, 25 maja.

Najbliższe wydarzenia

21
Kwietnia
godz. 08:00
21
Kwietnia
godz. 18:00
22
Kwietnia
godz. 13:00
22
Kwietnia
godz. 18:00
23
Kwietnia
godz. 10:00
23
Kwietnia
godz. 10:00