-A +A
Kultura

Działalnością kulturalną w mieście zajmują się:

Miejski Dom Kultury prowadzi swoją działalność w budynku przy ul. 3 Maja 50, a także przy ul. 11 Listopada 5, gdzie mieści się kino „Ostrovia”. Oferuje zajęcia w wielu sekcjach- m.in. teatralnej, plastycznej, tanecznej, muzycznej. Oferta wciąż się poszerza o nowe formy.

Kino "OSTROVIA" pracuje w ramach ogólnopolskiej sieci kin studyjnych i lokalnych. Po cyfryzacji w październiku 2012 roku wyświetla filmy na nośnikach cyfrowych. Pozwala to zapewnić mieszkańcom miasta aktualny i atrakcyjny repertuar filmowy łącznie z seansami premierowymi filmów polskich, europejskich i światowych. Na komfort oglądania filmów wpływ ma wyremontowana sala kinowa.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej działa od 1928 roku. Księgozbiór liczy ponad 90 tys. woluminów. Biblioteka zajmuje się także organizującą wystaw, spotkań z ludźmi kultury oraz Pikników z książką czy koncertów muzyki klasycznej na Letniej Scenie. Ponadto gromadzi dokumenty z życia miasta i jego mieszkańców.

W 2016 roku zostało powołane Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Jest to instytucja prowadzona wspólnie przez Miasto Ostrów Mazowiecka i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę o wspólnym prowadzeniu Muzeum podpisali 27 grudnia 2016 roku - minister kultury Piotr Gliński oraz burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer. Muzeum prowadzić będzie działalność przy ul. Warszawskiej 4. Obecnie trwają prace remontowe, zgodnie z koncepcję architektoniczną budynku.


Ofertę kulturalną w mieście wzbogaca teatr amatorski Scena „Kotłownia”, oferujący swoim widzom liczne premiery, koncerty i przedstawienia z udziałem znanych polskich aktorów.

Miejskie uroczystości ubarwia i uatrakcyjnia Młodzieżowa Orkiestra Dęta biorąca swój początek z powstałej w 1904 roku, orkiestry strażackiej. W jej repertuarze znajdują się utwory muzyki poważnej, marszowej, rozrywkowej i biesiadnej, oraz pokazy musztry paradnej.

Mapa Miasta