-A +A
Kultura

Działalnością kulturalną w mieście zajmują się:

Miejski Dom Kultury ma swoją siedzibę w budynku przy ul. 3 Maja 50.

Prowadzi jednak zajęcia w 5 lokalizacjach:

  • w głównej siedzibie przy ul. 3 Maja 50,
  • w Kinie Ostrovia przy ul. 11 Listopada 5,
  • w nowo oddanym obiekcie JATKI przy ul. Pocztowej 12,
  • MDKulturalnie przy ul. Warchalskiego 4,
  • w Centrum Dialogu Społecznego, ul. Partyzantów 7A

Oferuje zajęcia w wielu sekcjach- m.in. teatralnej, plastycznej, tanecznej, muzycznej. W ramach domu kultury działa m.in. Zespół Pieśni i Tańca "BezWianka" czy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Oferta wciąż się poszerza o nowe formy.

Szczegóły na www.mdkostrowmaz.pl

Kino "OSTROVIA" pracuje w ramach ogólnopolskiej sieci kin studyjnych i lokalnych. Po cyfryzacji w październiku 2012 roku wyświetla filmy na nośnikach cyfrowych. Pozwala to zapewnić mieszkańcom miasta aktualny i atrakcyjny repertuar filmowy łącznie z seansami premierowymi filmów polskich, europejskich i światowych.

Na komfort oglądania filmów wpływ ma wyremontowana sala kinowa.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej działa od 1928 roku. Księgozbiór liczy ponad 90 tys. woluminów. Biblioteka zajmuje się także organizującą wystaw, spotkań z ludźmi kultury oraz Pikników z książką czy koncertów muzyki klasycznej na Letniej Scenie. Ponadto gromadzi dokumenty z życia miasta i jego mieszkańców. W 2018 roku Biblioteka obchodziła jubileusz 90 lat działalności.

W 2016 roku zostało powołane Muzeum Dom Rodziny Pileckich.

Jest to instytucja prowadzona wspólnie przez Miasto Ostrów Mazowiecka i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Umowę o wspólnym prowadzeniu Muzeum podpisali 27 grudnia 2016 roku - minister kultury Piotr Gliński oraz burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer.

Muzeum prowadzić będzie działalność przy ul. Warszawskiej 4. Otwarcie Muzeum planowane jest w 2020 roku.

Placówka jest w organizacji, zajmuje się gromadzeniem zbiorów związanych z życiem i działalnością rotmistrza Witolda Pileckiego i jego rodziny oraz pamiątek historycznych związanych z dziejami Ziemi Ostrowskiej i Północno-Wschodniego Mazowsza, prowadzi też szeroką działalność edukacyjną.


Ofertę kulturalną w mieście wzbogaca teatr amatorski Scena „Kotłownia”, oferujący swoim widzom liczne premiery, koncerty i przedstawienia z udziałem znanych polskich aktorów.

Mapa Miasta