Ostrów Mazowiecką i Brembate di Sopra łączy 20 lat współpracy. Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu gościliśmy w miniony weekend w Ostrowi burmistrz Brembate Emilianę Giussani oraz radną miasta i jednocześnie członka zarządu Daisy Marcolongo.

Burmistrz Jerzy Bauer zaprezentował gościom miasto, pokazując Starą Elektrownię, Miejską Bibliotekę, Jatki, stadion miejski, ratusz, kościół, boisko Omega, kompleks sportowy przy ul. Trębickiego oraz aleję pomników w Komorowie. Goście uczestniczyli też w kilku wydarzeniach, które odbyły się w naszym mieście, takie jak: Narodowe Czytanie, I Memoriał Zygmunta Klepackiego - turniej podnoszenia ciężarów i Ostrowskie Igrzyska Firm. Była też okazja by zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Stare Miasto w Warszawie.

Wieczorem, 11 września odbyła się uroczysta kolacja z udziałem radnych miasta, prezesów spółek, dyrektorów miejskich jednostek, szkół i przedszkoli oraz kierownictwa Urzędu Miasta. Burmistrz Jerzy Bauer zaprezentował zdjęcia z 20 lat współpracy, co wywołało dużą dawkę wspomnień. Goście dzielili się swoimi refleksjami z pobytów we Włoszech, ale też z wizyt delegacji z Brembate w naszym mieście. Podczas wieczornego spotkania w Jatkach padło wiele ciepłych słów z obu stron. Wiele osób dzieląc się wspomnieniami, przypomniało wydarzenia, które udało się wspólnie zorganizować, a wśród nich wymiany młodzieży, wizyty orkiestr dętych, wizyty samorządowców, stypendia dla najzdolniejszych uczniów. Burmistrz Emiliana Giussani przekazała pozdrowienia od wielu osób z Brembate, które gościliśmy w Ostrowi. Wszyscy oni bardzo ciepło wspominają pobyty w naszym mieście. Pozdrowienia zostały przekazane również z Ostrowi do Brembate. Te 20 lat współpracy, to konkretni ludzie, którzy przyczynili się rozwoju wzajemnych relacji. Można nawet mówić o przyjaźniach, które przez te lata przerwały.

Warto w tym miejscu przypomnieć kilka faktów. Umowę o współpracy podpisali w 2001 roku burmistrzowie: Giacomo Rota i Andrzej Andersz. Kontynuowali ją kolejni burmistrzowie: Mieczysław Szymalski, Władysław Krzyżanowski i Diego Locatelli. W obu miastach jest autentyczna potrzeba kontynuowania dotychczasowej współpracy, co potwierdzają obecni burmistrzowie: Emiliana Giussani i Jerzy Bauer. Honorowymi Obywatelami naszego miasta są: Giacomo Rota (były burmistrz) i Mario Imi (były radny), zaś byli burmistrzowie Ostrowi: Andrzej Andersz i Mieczysław Szymalski Honorowymi Obywatelami Brembate.

Zanim doszło do wizyty w Ostrowi burmistrz Jerzy Bauer rozmawiał wielokrotnie z panią burmistrz Brembate online. Rozmowy dotyczyły planów na wspólne obchody 20-lecia współpracy, pomysłów na jej kontynuowanie, ale nie zabrakło też wymiany zdań na temat sytuacji wywołanej pandemią. Efektem tych rozmów jest spotkanie online nauczycieli z Ostrowi i Brembate, które zaplanowaliśmy wspólnie 16 września. Będzie to okazja to zaprezentowania wzajemnie swoich miast. Ze strony pani burmistrz padło też zaproszenie dla delegacji z Ostrowi. Jeśli tylko sytuacja pandemiczna na to pozwoli wizyta w Brembate odbędzie się jeszcze w tym roku.

Biuro Promocji