rozmowa przez Skype
W tym roku w lipcu mija 20 lat od podpisania umowy bliźniaczej pomiędzy Ostrowią Mazowiecką a Brembate di Sopra. W ciągu tego czasu oba samorządy angażowały się w wiele przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Jednym z elementów współpracy są stypendia dla najlepszych uczniów z Ostrowi i Brembate.

Kiedy 5 lat temu gościliśmy w naszym mieści ówczesnego burmistrza Brembate Diego Locatelli burmistrz Jerzy Bauer wyrażał dumę i zadowolenie, że może kontynuować rozpoczętą w 2001 roku współpracę obu miast. Mimo, że obecna sytuacja nie sprzyja osobistym wizytom, to jednak przygotowujemy się wspólnie z władzami Brembate do obchodów 20-lecia podpisania umowy bliźniaczej.

26 kwietnia burmistrz Jerzy Bauer rozmawiał po raz kolejny z burmistrz Brembate di Sopra Emilianą Giussani poprzez Skype. Rozmowa dotyczyła głównie planów na wspólne obchody 20-lecia współpracy. Nie zabrakło też wymiany zdań na temat sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa, która dotyka tak samo nas, jak i naszych włoskich partnerów. Mimo, iż nie jest pewne z jaką rzeczywistością będziemy się mierzyć w lipcu tego roku i czy możliwe będą wizyty delegacji, to jednak podczas spotkania padło kilka konkretnych propozycji na wspólne świętowanie jubileuszu. Burmistrz zaproponował, by w najbliższym czasie odbyło się spotkanie grup młodzieży z Ostrowi i Brembate w przestrzeni on-line. Tematem spotkania byłaby obecna sytuacja, problemy i wyzwania z jakimi mierzy się młodzież na co dzień. Planowane jest też spotkanie on-line nauczycieli z obu miast.

20 lat współpracy to dla obu samorządów wiele wspomnień, ciekawych projektów, wiele wizyt, a nawet przyjaźni. Przychodzi nam świętować jubileusz w trudnym dla nas wszystkich czasie. Podejmujemy się tego wyzwania, mając nadzieję, że uda nam się zrealizować chociaż cześć planów w realu, a nie tylko w sieci.

Historia współpracy naszych miast https://bit.ly/3u0M3Vm