kilkanaście osób siedzi za stołem
Finanse publiczne i dochody samorządów były tematem spotkania posła Henryka Kowalczyka z przedstawicielami samorządów z powiatu ostrowskiego.

W spotkaniu, które odbyło się 22 września w Starej Elektrowni wziął udział burmistrz Jerzy Bauer, a także zastępca burmistrza Daniel Choinka, skarbnik miasta Anna Wilczyńska, sekretarz miasta Sylwia Katarzyna Kos oraz dyrektor wydziału realizacji budżetu Wioletta Ogonowska.

Poseł Kowalczyk przedstawił projekt ustawy kompensacji dochodów samorządowych z tytułu mniejszego wpływu z podatku PiT. Ustawa ta wdrażana jest w ramach programu Polski Ład 2021. Ma pomóc w odbudowie gospodarki po pandemii koronawirusa. Polski rząd chce przeznaczyć około 8 miliardów złotych, które mają zostać podzielone na poszczególne samorządy. Ustawa ta ma również zapewnić, że dochody dla jednostek samorządu terytorialnego w następnym roku nie mogą być niższe niż w roku bieżącym. Uczestnicy spotkania mogli również zobaczyć wstępne kwoty dofinansowań po zastosowaniu regulacji wynikających z ustawy.