Burmistrz Miasta Jerzy Bauer przemawia podczas uroczystości 1 sierpnia przy przy Mauzoleum „Córek i Synów Ziemi Ostrowskiej zamordowanych w latach 1939 – 1956”, warta z dwóch żołnierzy przy pomniku, oraz delegacja wojskowa ze sztandarem i prowadzący uroczystość Pan Komorowski

1 sierpnia w naszym Mieście miały miejsce obchody 78.rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, w których uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, jednostek samorządowych i oświatowych, jak również delegacja 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, harcerze oraz mieszkańcy.

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym. W godzinie "W", o 17:00 rozległ się dźwięk syren, następnie odśpiewano hymn Polski. Burmistrz Jerzy Bauer zabierając głos przypomniał, jak ważne dla naszej tożsamości jest pamiętać o wydarzeniach z sierpnia '44r. i oddać hołd ludziom, którzy zapłacili swoim życiem w walce o wolność.

Modlitwę w intencji poległych powstańców poprowadził ksiądz Adam Polkowski z Parafia Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej, a następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy Mauzoleum „Córek i Synów Ziemi Ostrowskiej zamordowanych w latach 1939 – 1956”.

Drugą częścią obchodów był koncert "Śpiewaj wiaro!" w ogrodzie muzealnym Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Zebranych gości przywitała sekretarz Miasta Sylwia Katarzyna Kos, zachęcając do wspólnego śpiewania. Koncert piosenek powstańczych zagrał zespół C’mon w składzie: Anna Kuczyńska - śpiew, Igor Ziemczyk - gitara akustyczna, Paulina Pieniążek - skrzypce, Monika Wiśniewska - skrzypce, Łukasz Kotwica - gitara, cajon, Radosław Sitek - gitara basowa. Uczestnikom koncertu rozdano śpiewniki, w których znaleźć można było znane powstańcze piosenki takie jak „ Warszawskie dzieci”, „Marsz Mokotowa” czy „Serce w plecaku”.

Spotkanie prowadziła Karolina Kolbuszewska z MDRP wraz z Andrzejem Mierzwińskim, przybliżając zebranym postacie bohaterów Powstania Warszawskiego i śpiewane pieśni, które przez ponad dwa miesiące towarzyszyły powstańcom toczącym krwawy bój z niemieckim okupantem.

Dziękujemy Wam za liczny udział i upamiętnienie naszych polskich bohaterów.