Występ zespołu ludowego na scenie Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi
W uroczystościach na terenie MOSiR Ostrów Mazowiecka wzięli udział Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Henryk Kowalczyk Minister Rozwoju Wsi i Rolnictwa, Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer, parlamentarzyści, przedstawicie wszystkich szczebli samorządów lokalnych, rolnicy, przedsiębiorcy, mieszkańcy i goście z całego kraju.
Spotkanie rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem ks. biskupa Janusza Stepnowskiego. Biskup łomżyński podczas Eucharystii podziękował rolnikom za ich ciężką pracę i trwanie przy chrześcijańskich wartościach.
Po dziękczynnej mszy, korowód udał się pod główną scenę, gdzie rozpoczął się tradycyjny obrzęd żniwny, który jest najważniejszą częścią tego święta. To także kultywowanie tradycji regionalnych oraz promocja dorobku kulturowego Polskiej wsi. Obrzęd ten wykonał Zespół Pieśni i Tańca "Wisła" z Płocka. Następnie starostowie dożynek, Aneta i Jędrzej Drewnowscy, na ręce premiera przekazali chleb upieczony z tegorocznych zbiorów, symbol pracy rolnika.
Głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że "będziemy troszczyć się o to, aby trud pracy polskiego rolnika nie tylko nie został zmarnowany, ale by polska wieś cieszyła się rozwojem, sukcesem, żebyśmy jak najszybciej wyszli z tych kłopotów, w których dziś znajduje się całą Europa - Polska także".
Kolejnym punktem wspólnego świętowania było wręczenie przez premiera 10 Medali 100-lecia Odzyskania Niepodległości Kołom Gospodyń Wiejskich za pielęgnowanie tradycji oraz przekazywanie ich przyszłym pokoleniom. Zostały wręczone również Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” dla 10 wyróżnionych, które przekazał rolnikom Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk.
Odznaczone zostały również osoby i rodziny zaangażowane w prace lokalnej społeczności, osoby fizyczne za zasługi w zakresie promowania postaw prorodzinnych i patriotycznych. Z rąk Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg honorową odznakę "Meritis pro Familia" odebrało 12 wyróżnionych.
Na zakończenie Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Jerzy Bauer przywitał zebranych gości, jednocześnie wyrażając radość i podziękowanie za to, że Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi z udziałem najwyższych władz państwa odbywają się w Ostrowi Mazowieckiej - To dla nas zaszczyt. Ziemia Ostrowska była i jest terenem rolniczym, z dużym udziałem hodowli, w tym hodowli bydła mlecznego.
Po części oficjalnej Premier wraz z Wicepremierem, Wojewodą Mazowieckim i Burmistrzem odwiedził ok 40 stoisk przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z całego Mazowsza. Oprócz pięknie przybranych stoisk, przygotowały wiele przepysznych potraw, kuszących swym zapachem i smakiem, gdzie każdy mógł skosztować wiejskich specjałów.
Na scenie pojawiły się zespoły ludowe z Mazowsza, a wśród nich nasz lokalny Zespół Pieśni i Tańca BezWianka. Wydarzenie zakończył występ Sławomira, znanego m.in. z utworu "Miłość w Zakopanem".