uczestnicy kongresu

Uczniowie z ostrowskich szkół uczestniczyli w Kongresie w dniach 13-14 kwietnia br. Wyjazd został zorganizowany dzięki wspólnym działaniom IPN i Urzędu Miasta w Ostrowi Mazowieckiej.

W czasie tych dwóch dni młodzież miała okazję wzbogacić swoją wiedzę historyczną poprzez zabawę i rozmowy z ludźmi nauki, zajmującymi się wydarzeniami związanymi z losem Polski i Polaków w różnych okresach historycznych.

Główną atrakcją dla uczniów była Strefa Nowych Technologii, czyli otwarta strefa z grami w stylu point and click, które można było obsługiwać w technologii Virtual Reality. Młodzi historycy oraz miłośnicy wirtualnej rozrywki mieli możliwość za pomocą gogli VR przenieść się w lata 80-te i odkryć mieszkanie, będące jednocześnie konspiracyjną drukarnią z tego okresu.

Ostrowska młodzież została zaproszona przez edukatorów IPN-u w Edukacyjną Podróż Historyczną poprzez 5️ stref ze stanowiskami multimedialnymi. Były to: Strefa „Walka o niepodległość i granice”, Strefa „II RP”, Strefa „II wojna światowa”, Strefa „Powojenny opór antykomunistyczny”, Strefa „Solidarność (do 1989r.)”. Na zewnątrz przed stadionem odbywały się rekonstrukcje historyczne. Była to doskonała okazja do obejrzenia z bliska pojazdów i samolotów z minionej epoki.

W czasie pobytu na PGE Narodowym zainteresowani historią mieli okazję obejrzeć wystawę multimedialną, „20–40–22” prezentującej wielkie zwycięstwo 1920 r.,  jak i tragedię 1940 r. Było to niezwykłą podróżą po najtrudniejszych momentach polskiej historii widzianej przez pryzmat konkretnych historycznych postaci.

Pobyt na Kongresie Pamięci Narodowej to niezwykły i wspaniały czas dla tych, którzy dopiero zaczynają poznawać XX-wieczne losy naszej Ojczyzny.

Kongres Pamięci Narodowej to wyjątkowe wydarzenie dedykowane wszystkim, których interesuje historia naszej Ojczyzny. Został zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej na PGE Narodowym w dniach 13–15 kwietnia 2023 r. 

Hasło przewodnie brzmiało: „Historia mówi przez pokolenia”.