uczestnicy konferencji regionalistycznej

27 kwietnia w Starej Elektrowni Miasto Ostrów Mazowiecka wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej i Ludzie z Pasją zorganizowało VII Konferencję Regionalistyczną "Pasja.Kultura.Dziedzictwo". Jest to cykliczne wydarzenie, które ma na celu ukazanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, jak jest cenne i ważne. Tematem wiodącym konferencji była "Przestrzeń pamięci".

Po uroczystym otwarciu wydarzenia i przywitaniu przybyłych gości przez organizatorów głos zabrał ks. Tomasz Grabowski mówiąc o przestrzeni pamięci i jej materialnych nośnikach, następnie Druh Ryszard Zakrzewski przedstawił stuletnią historię OSP w Bogutach-Piankach

Sylwiusz Han opowiedział o działaniach Klubu Motocyklowego STAJNIA zrealizowanych w ramach rewitalizacji pomnika w Bieli upamiętniającego tragiczne wydarzenia z okresu II wojny światowej.

W drugiej części spotkania nastąpiło uroczyste wręczenie medalu "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej" MKiDN pani Agnieszce Przychodzeń.

Agnieszka Przychodzeń od kilku lat aktywnie włącza się w upamiętnianie wydarzeń związanych z Bitwą pod Andrzejewem i Łętownicą.

Jest współautorką wydawnictwa opisującego Bitwę pod Andrzejewem i Łętownicą i formy jej upamiętniania oraz współautorką kilku wystaw tematycznych. Odznaczenie wręczył Kierownik Delegatury w Ostrołęce Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Marcin Grabowski.

W drugiej części konferencji odbył się panel dyskusyjny „Przestrzeń pamięci”, w którym udział wzięli:

▪️ ks. Tomasz Grabowski, Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Łomży,

▪️ Andrzej Komorowski, kustosz Sali Tradycji 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie,

▪️ Karolina Kolbuszewska, p.o. Dyrektora Muzeum Dom Rodziny Pileckich,

▪️ Damian Jasko, Prezes Towarzystwa Rozwoju Ziemi Andrzejewskiej.

Moderatorem panelu był Michał Rutkowski, Prezes Ostrowskiego Stowarzyszenia "Ludzie z Pasją".

Wszyscy uczestnicy Konferencji otrzymali 8. numer Rocznika Ostrowskiego.