Jubileusz 50-lecia pracy naukowej profesora Adama Czesława Dobrońskiego

„Uniwersytet to jest kadra, władze to są mury, to są książki, to wszystko prawda, ale uniwersytet to przede wszystkim nasi studenci. Tu są przedstawiciele różnych pokoleń, nie tylko z mojego seminarium, obserwuję ich przez 50 lat. To jest siła naszego Uniwersytetu. Brawa dla nich!”

Takie słowa padły z ust profesora Adama Czesława Dobrońskiego, historyka z UwB, podczas jubileuszu 50-lecia pracy naukowej.

Wydarzenie odbyło się w czwartek 27 kwietnia na Auli Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku.

Przybyło wielu gości, aula wypełniła się po brzegi, były podziękowania, kwiaty i wiele ciepłych słów.

Z ramienia miasta w uroczystości wzięła udział Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Integracji Społecznej Dorota Ambroziak oraz Zastępca Dyrektora Muzeum Dom Rodziny Pileckich Rafał Pękała.

Profesor Adam Czesław Dobroński otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Ostrów Mazowiecka uchwałą Rady Miasta z dnia 22.11.2011 r. Urodził się w Ostrowi Mazowieckiej 1 listopada 1943 r., dzieciństwo spędził w domu Podbielskich przy ul. Wileńskiej. Następnie jego rodzina przeniosła się na stację kolejową, w związku z podjęciu przez jego ojca pracy w PKP.  Uczęszczał do Szkoły Podstawowej Nr 2, a od 1957 r. do ostrowskiego Liceum Ogólnokształcącego. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości podjął studia na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Jest popularyzatorem historii Białegostoku i regionu. Jego zainteresowania badawcze to: historia ziem północno-wschodnich Polski XIX-XX w. oraz historia wojskowości, a także losy Polaków poza granicami Polski.

Jest członkiem wielu towarzystw naukowych. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Panu Profesorowi Adamowi Dobrońskiemu serdecznie gratulujemy pięknego jubileuszu.