Głos zabrał Burmistrz Miasta Jerzy Bauer, który bardzo serdecznie podziękował za przybycie, za wspólne świętowanie i przypomniał najważniejsze momenty w historii odzyskania niepodległości.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym mieście rozpoczęły się mszą św. za ojczyznę w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP, której przewodniczył oraz wygłosił homilię dziekan ks. Jan Okuła. Po mszy świętej mieszkańcy zebrali się na Placu Wolności. Wszyscy zebrani odśpiewali Hymn Państwowy, jednocześnie uczestnicząc w ogólnopolskiej akcji Niepodległa do hymnu. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Jerzy Bauer, który bardzo serdecznie podziękował za przybycie, za wspólne świętowanie i przypomniał najważniejsze momenty w historii odzyskania niepodległości. Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci przez Oficera Wojska Polskiego i wykonanie salwy honorowej przez 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie. Pod pamiątkowym obeliskiem, gdzie wartę honorową pełnili żołnierze 52 batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Komorowa, delegacje złożyły biało-czerwone wieńce kwiatów i zapaliły znicze. Wśród składających byli przedstawiciele organizacji kombatanckich, służb mundurowych, wojska, policji, władz samorządowych miasta, powiatu i gminy, instytucji, zakładów pracy, oświaty, miejskich spółek i jednostek, organizacji pozarządowych, harcerzy. Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego to przedostatni punkt obchodów Niepodległości. Na zakończenie odbyła się krótka część artystyczna, wykonana przez uczennice ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej:

Wioletta Podbielska "Rozkwitały pąki białych róż"

Pola Brzostek "Przytulmy Polskę do serca"

Karolina Ugniewska "Wolność"

Tegoroczne uroczystości miały charakter powiatowo-miejsko-gminne. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w obchody Święta Niepodległości 2023 oraz udział w akcji Niepodległa do hymnu. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie świętować 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!