
W porządku obrad XXVI sesji Rady Miasta znalazł się punkt dotyczący realizacji inwestycji na ul. Prusa. To jedna z główniejszych ulic, która na czas remontu musiała zostać wyłączona z ruchu z uwagi na zakres prowadzonych prac. Mieszkańcy tej ulicy mają jednak zapewniony dojazd do posesji. Remont jest uciążliwy, jak twierdzą mieszkańcy, ale kierownik budowy obecny na sesji zapewnił, że wykonane jest już niemal 60% prac i nie ma zagrożenia, żeby remont mógł się nie skończyć w terminie. Zakończenie inwestycji zgodnie z umową planowane jest na koniec grudnia br., jednak wszystko wskazuje na to, że będzie to znacznie wcześniej.
Burmistrz Jerzy Bauer odpowiadając na pytania mieszkańców, informował że remont każdej drogi wiąże się z wieloma sytuacjami, które trzeba na bieżąco rozwiązywać. Przed rozpoczęciem inwestycji wykonawca nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego, zdarza się, że na planach nie ma niektórych naniesień, czy to wodno-kanalizacyjnych, czy energetycznych. Dlatego też w momencie realizacji inwestycji mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi, a wykonawca je uwzględnia, jeśli nie są to zmiany istotne pod względem projektowym. Podobnie jest również w przypadku ulicy Prusa, której remont planowany był od dawna. Od początku Miasto zamierzało realizować inwestycję z udziałem środków zewnętrznych, bo to dość kosztowna inwestycja. Gdy przyszedł czas składania wniosków w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg Miasto przystąpiło do konkursu. Na zadanie pn. „Budowa i rozbudowa ciągu ulic Lubiejewska – Bolesława Prusa oraz budowa ronda w rejonie skrzyżowania ulic Pocztowa – Lubiejewska – Sikorskiego Prusa i budowa ronda w rejonie ulic Jagiellońska – Zwycięstwa wraz z przebudową i budową infrastruktury technicznej” uzyskało 65% dofinansowania, przy kwocie inwestycji ok. 10 mln zł. Chcąc jak najszybciej przeprowadzić remont tej drogi Miasto zastosowało przepisy specustawy, skracając procedurę wykupu gruntów. W przypadku ul. Prusa wykup gruntów dotyczył ok. 80 działek wzdłuż pasa drogowego.
Na sesji poruszono sprawę jednej z mieszkanek, prowadzącej gospodarstwo ogrodnicze przy ul. Prusa, która nie zgadza się z decyzją wywłaszczeniową oraz wycinką drzew na posesji. Żeby lepiej zobrazować problem należy sięgnąć dokumentów z roku 2004, kiedy to w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pas drogowy na odcinku przy gospodarstwie miał miejscowe przewężenie. W 2012 roku w ww. dokumencie dokonano zmiany polegającej na przesunięciu linii zabudowy w głąb działek z myślą o konieczności poszerzenia pasa drogowego poprzez podział i wykup własności. W chwili projektowania rozbudowy ulicy Prusa, poszerzenie pasa drogowego stało się koniecznością. W 2017 roku wszyscy właściciele działek wzdłuż ul. Prusa, których dotyczyły regulacje, byli powiadomieni przez Starostwo Powiatowe, mogli zapoznać się z projektem drogi oraz zgłaszać ewentualne uwagi. Aktualnie decyzja zezwalająca na realizację inwestycji jest prawomocna i ostateczna, a działki przeznaczone pod drogę stały się z mocy prawa własnością Miasta Ostrów Mazowiecka. Postępowanie w sprawie ustalenia odszkodowania za przejęte działki wraz z naniesieniami prowadzone jest w Starostwie Powiatowym. Pozostawienie drzew rosnących na terenie gospodarstwa było niemożliwe, co było konsultowane z projektantem drogi. Drzewa zostały przeznaczone do usunięcia w projekcie budowlanym z uwagi na ich lokalizację w koronie drogi oraz brak możliwości zaprojektowania drogi i jej elementów zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Dodatkowo pozostawienie drzew na tym odcinku wpływałoby negatywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz istniejącą i projektowaną infrastrukturę drogową. Nie można było zatem odstąpić od zatwierdzonego projektu budowlanego i dokonywać zmian niezgodnych z przepisami. Zakwestionowanie parametrów drogi na etapie jej odbioru oznaczałoby utratę dofinansowania. Termin zakończenia inwestycji oraz rozliczenie dotacji powinno nastąpić w tym roku.
Burmistrz zapewnił, że jak przy każdej inwestycji prowadzonej przez Miasto, mieszkańcy mogą na bieżąco zgłaszać swoje uwagi zarówno w formie pisemnej jak i elektronicznej. Należy pamiętać, by dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania. Miasto rozpatruje każdą uwagę indywidualnie z uwzględnieniem przepisów prawa, uzgadniając ją z wykonawcą i projektantem.