burmistrz Jerzy Bauer
Burmistrz Jerzy Bauer został wyróżniony w tegorocznym konkursie „Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej” w kategorii „Odpowiedzialność”. Jest jednym z pięciu podmiotów wyróżnionych za kształtowanie pozytywnego wizerunku osób i instytucji zaangażowanych w rozwój i propagowanie ekonomii społecznej w województwie mazowieckim.

Przykładów jego odpowiedzialności społecznej jest wiele, warto wymienić kilka: przyśpieszenie procesów inwestycyjnych, pozyskiwanie środków zewnętrznych, polityka regionalna i historyczna, utworzenie Ostrowskiej Spółdzielni Socjalnej.

Celem burmistrza w zakresie miejskich inwestycji jest sięganie po środki zewnętrze (unijne i rządowe) m.in. na rozwój infrastruktury. To dzięki skuteczności w pozyskiwaniu funduszy możliwa jest realizacja zadań, na które samorządu nie byłoby stać. Pomysł jednak to nie wszystko. Musi on odzwierciedlać prawdziwą potrzebę mieszkańców w danym zakresie. Tak było z zapleczem kulturalnym w Ostrowi Mazowieckiej. Niewystarczająca baza lokalowa skłoniła burmistrza do poszukiwania sposobów na poprawę tego stanu rzeczy. I tak zrodził się pomysł, by nieużytkowane, niszczejące budynki przeznaczyć na działalność kulturalną. Obecnie w Jatkach i Starej Elektrowni działalność prowadzi Miejski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Obiekty udostępniane są organizacjom i stowarzyszeniom w prowadzeniu ich działań.

Dzięki działaniom burmistrza dziś mamy w Ostrowi wyremontowanych wiele ulic przy wsparciu środków zewnętrznych, jak np. ul. Kościuszki, Szpitalna, Bielska, Bursztynowa, ale także stadion, MOSiR czy Miejską Bibliotekę Publiczną.

W maju 2020 roku rozpoczęła działalność Ostrowska Spółdzielnia Socjalna utworzona przez Miasto Ostrów Mazowiecka i Powiat Ostrowski. Dzięki powołaniu Spółdzielni samorządy mają szansę na rozwiązanie wielu problemów w mieście i w powiecie. Spółdzielnia od początku swojej działalności obecna jest w przestrzeni publicznej. Jej praca jest widoczna na co dzień. Pracownicy zajmują się pielęgnacją zieleni, sadzą, koszą i przycinają drzewa oraz krzewy, sprzątają chodniki, ulice, place i miejsca wokół budynków. Dbają również o estetyką dokonując drobnych napraw, odśnieżają, usuwają oznaki wandalizmu, a także sprzątają nieruchomości będące w zasobach Miasta i Powiatu. Spółdzielnia włącza się także w pomoc innym jednostkom miejskim, pomagając im realizować zadania na rzecz mieszkańców.


Wyniki konkursu dostępne są na stronie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.