Stowarzyszenie Ludzie z Pasją po raz szósty zorganizowało wyjazd o charakterze edukacji przyrodniczej. W tym roku w wyjeździe uczestniczyło 38 osób - młodzież wraz z opiekunami z ostrowskich szkół podstawowych: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka oraz szkół ponadpodstawowych: LO im. Mikołaja Kopernika i ZS nr 2 im. Powstańców Styczniowych.


Wśród opiekunów młodzieży znaleźli się: Małgorzata Jamiołkowska (SP nr 2), Ewa Stempczyńska (SP nr 3), Urszula Zadroga (ZS nr 2) oraz Paweł Cieśluk (LO i reprezentant LzP). W wycieczce uczestniczyła również Hanna Chromińska reprezentująca Stowarzyszenie LzP.

W tym roku w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego wzdłuż wschodniej granicy Polski, nie mogliśmy odwiedzić naszego stałego punktu programu wycieczki - obozu obrączkowania ptaków "Akcja Siemianówka".


Wyjazd rozpoczął się wizytą w sokolarni znajdującej się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Tutaj mogliśmy kolejno podziwiać: pustułkę - najmniejszego w naszym kraju lęgowego sokoła, puchacza bengalskiego i myszołowca towarzyskiego, które nie lęgną się w Polsce, puchacza europejskiego - pieszczotliwie nazwanego imieniem "Bubuś" (od nazwy łacińskiej ptaka), "Czesia", czyli kruka pochodzącego z Czech oraz jastrzębia. Wszystkie ptaki można było obejrzeć dosłownie na wyciągnięcie ręki. Sokolnicy swoje pokazy opatrzyli bogatym komentarzem dotyczącym biologii i występowania w naturze prezentowanych gatunków ptaków. Na końcu pokazu odbył się quiz wiedzy o ptakach drapieżnych i sowach, w którym nagrodami były ich pióra.


Kolejnym punktem programu wycieczki, która odbyła się 24 września był pobyt w Narwiańskim Parku Narodowym. Tutaj młodzież uczestniczyła w zajęciach terenowych, przeprowadzonych na kładce biegnącej przez rozlewiska Narwi (od strony Śliwna). O parku i jego walorach przyrodniczych opowiadała Hanna Chromińska (nasz przewodnik turystyczny) oraz Paweł Cieśluk. Pełni wrażeń terenowych i zdobytej wiedzy, udaliśmy się do Kurowa - siedziby Narwiańskiego PN, gdzie zwiedziliśmy niedawno oddany do użytku Ośrodek Edukacji Przyrodniczej "Młynarzówka" oraz mieliśmy przygotowane ognisko. Zasłużony odpoczynek z posiłkiem w postaci pieczonych na ognisku kiełbasek, był ostatnim punktem programu naszych zajęć. Plan wycieczki został zrealizowany w stu procentach, a wyjazd bardzo podobał się młodzieży.

Wycieczka przyrodnicza została dofinansowana przez Miasto Ostrów Mazowiecka.


Tekst i foto: Paweł Cieśluk