kilka osób w wieku powyższej 40 lat

Aby zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów zostały zniesione limity przyjęć do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Zniesienie limitów w opiece dotyczyć będzie wszystkich pacjentów, zarówno w zakresie porad zachowawczych zabiegowych, jak i badań diagnostycznych kosztochłonnych takich jak np. kolonoskopia, gastroskopia. Dzięki tym zmianom pacjenci będą mogli szybciej dostać się do specjalisty lub na specjalistyczne badania diagnostyczne.

1 lipca ruszył program Profilaktyka 40 PLUS. Każdy Polak, który w tym roku ukończył 40 lat, będzie mieć dostęp do pakietu bezpłatnych badań diagnostycznych. Decyduje rok kalendarzowy, nie data urodzenia. Dostęp do Profilaktyka 40 PLUS jest jednorazowy, a skorzystanie z niego oczywiście dobrowolne. Badania będzie można wykonać w placówkach, które realizują program Profilaktyka 40 PLUS. Wystarczy, że pacjent zgłosi się do punktu z dowodem osobistym.

Kto może skorzystać i na jakich zasadach?

Aby skorzystać z pakietu badań w ramach Profilaktyka 40 PLUS, należy wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), która oceni ryzyko występowania pewnych chorób. Po uzupełnieniu ankiety automatycznie wystawione zostanie e-skierowanie na odpowiedni pakiet badań. Informacja o tym, że dla danego uczestnika programu Profilaktyka 40 PLUS wystawione zostało e-skierowanie na badania, nie wymaga wydrukowania ani pobrania go z Internetowego Konta Pacjenta. Placówka medyczna, do której zgłosi się pacjent w celu wykonania badań, pobierze tę informację z systemu informatycznego - wystarczy zgłosić się do niej z dowodem osobistym.

Ci, którzy nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP, mogą zapisać się na badania za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej - 22 735 39 40. 

Więcej szczegółów o programie Profilaktyka 40 PLUS można znaleźć na stronie www.gov.pl/profilaktyka.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia