W Ostrowi Mazowieckiej po raz piąty odbyło się spotkanie regionalistyczne, połączone z promocją 6. numeru regionalnego pisma popularnonaukowego „Rocznik Ostrowski”. W spotkaniu udział wzięli autorzy tekstów z Rocznika, bibliotekarze i przedstawiciele gmin z powiatu ostrowskiego, a także dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Janusz Kotowski oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Wizna 1939” Piotr Karsznia i Maciej Wyczółkowski. Organizatorem spotkania, które odbyło się 17 czerwca było Miasto Ostrów Mazowiecka, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją”.
Rocznik Ostrowski ukazuje się od 2014 roku, a na jego łamach różnorodne teksty związane z ziemią ostrowską. W najnowszym wydaniu znajdziemy m.in. tekst na temat roku 1920 na ziemi ostrowskiej autorstwa prof. Adama Dobrońskiego, materiał o dziejach rodziny Dołęga-Zakrzewskich podczas wojny polsko-bolszewickiej dra Leszka Zakrzewskiego czy rozprawę na temat polskiej grzeczności językowej prof. dra hab. Józefa Porayskiego - Pomsty.
Obecni na spotkaniu w Ostrowi mieli możliwość zapoznania się z tematyką kilku tekstów z najnowszego Rocznika. O wadze współpracy naukowej z lokalnymi społecznościami i o swoich spostrzeżeniach podczas wyprawy po Puszczy Białej opowiedział dr Tomasz Związek. Wybrane źródła do badań szlachty powiatu ostrowskiego przedstawił Adam Dobkowski, który zajmuje się na co dzień szlachtą powiatu ostrowskiego ziemi nurskiej, opisując rody gniazdowe. Damian Jasko opowiedział o związkach Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Andrzejewem, zaś Michał Rutkowski przedstawił historię wsi Kuleszki.
W trakcie spotkania podpisane zostały dwa porozumienia o współpracy, mające na celu rozwijanie działań na rzecz regionalizmu, głównie w ramach działalności Ośrodka Edukacji Regionalnej PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. Chęć działania w tym zakresie wyraziła Miejska Biblioteka, Miasto Ostrów Mazowiecka i Ostrowskie Stowarzyszenie „Ludzie z Pasją”, zapraszając do współpracy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz Stowarzyszenie „Wizna 1939”.