O perspektywie uregulowania sprawy byłego cmentarza żydowskiego przy ulicy Broniewskiego dyskutowano podczas sesji Rady Miasta 16 czerwca. Na zaproszenie burmistrza w dyskusji udział wziął Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, JE ks. bp Tadeusz Bronakowski, księża dziekani Jan Okuła i Jacek Schneider, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, dyrektor Delegatury Mazowieckiego Konserwatora Zabytków Małgorzata Balcerzak, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego dr Michał Laszczkowski, która prowadzi renowację fragmentów macew z Ostrowi Mazowieckiej. Wielokrotnie podkreślano, że pamięć o zmarłych jest wyrazem szacunku wobec nich i buduje naszą tożsamość.


Cmentarze żydowskie to świadectwo obecności społeczności żydowskiej w Ostrowi Mazowieckiej od co najmniej końca XVIII wieku. Cmentarz przy ulicy Wołodyjowskiego jest cmentarzem „młodszym” i ma uregulowaną własność. Cmentarz przy ul. Broniewskiego to ok. 1/3 część działki nr 3526, która jest przedmiotem restytucji ze strony Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP od 2002 roku. To na tej dużej działce prowadzone jest targowisko, ale Miasto Ostrów Mazowiecka nie jest jej właścicielem. Nieruchomość ta nie ma księgi wieczystej. Aktualnie podjęte rozmowy mają doprowadzić do uzyskania prawa własności przez Miasto Ostrów Mazowiecka, wydzielenia i upamiętnienia cmentarza oraz zapewnienia dobrych warunków do handlu na powierzchni ok. 2 ha.


Debata na sesji Rady Miasta była efektem ustaleń burmistrza Jerzego Bauera z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem podczas jego wizyty w Ostrowi w styczniu br. Pisaliśmy o tym w artykule: Teren byłego cmentarza żydowskiego jednym z tematów obrad Rady Miasta.

Radni przyjęli przez aklamację stanowisko, w którym wyrazili potrzebę uregulowania sprawy cmentarza żydowskiego przy ul. Broniewskiego.