zdjęcie przedstawia kobietę trzymającą telefon, na nadgarstkach ma łańcuchy
Początek Nowego Roku bywa czasem nadziei na lepsze jutro.

Często pojawiają się refleksje nad tym, czy nie należy czegoś w swoim życiu zmienić. Wśród licznych postanowień warto zwrócić uwagę na odpoczynek i zastanowić się czy dotychczasowe, stosowane sposoby dawały prawdziwe wytchnienie. Dobrze jest zastanowić się jak korzystają z czasu wolnego dzieci.

Z pewnością większość z nas zagrała kiedyś chociażby raz w grę komputerową. Niektórzy nie korzystają z takiej formy spędzania wolnego czasu, ale istnieje też świat zaawansowanych graczy dla których gry mogą być pułapką prowadzącą do uzależnienia czyli klatki z której bardzo trudno się wydostać.

Czy istnieją gry wartościowe? Z pewnością tak, wszystko jednak zależy od gracza. Czasem najprostsza gra może być formą relaksu i dostarczyć pozytywnych emocji. Może zwiększyć koncentrację uwagi, pole widzenia, usprawnić refleks. Najciekawsza gra może natomiast stać się wejściem do klatki uzależnienia z którego trudno jest wyjść. Bardzo wiele zależy od gracza i od zrozumienia przez niego w jaki sposób interpretować grę i czemu tak naprawdę ma ona służyć. Jeśli np. bezmyślnie przechodzisz etapy gry „ bo masz wolną chwilę”, nie interesuje Cię fabuła i nie odpowiesz sobie na pytanie – czego gra mnie nauczyła, a gdy przegrasz nie myślisz o własnej strategii ,to być może to co nazywasz grą jest bezmyślnym klikaniem, które nie nauczy Cię wielozadaniowości czy np. orientacji w terenie.

Dlatego warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących sposobu grania:

  • jakie wybieram gry?
  • dlaczego i po co gram?
  • na czym się skupiam w czasie gry?
  • czy jestem w stanie ocenić pozytywy i negatywy gry?
  • czy zwracam uwagę na gry, które mają zwiększone ryzyko uzależnienia? (np. brak fabuły, krótki czas rozrywki, tylko początek gry za darmo)?
  • czy czuję potrzebę grania przez coraz dłuższy czas?
  • czy zdarzyło mi się kogoś oszukać, żeby dłużej pograć?
  • czy coś zaniedbałem z powodu gry?
  • jak reaguję, gdy zbyt wcześnie muszę przerwać grę?

Odpowiedz na powyższe pytania, zastanów się czy gry nie powodują szkód w Twoim lub Twojego dziecka życiu i czy nie warto czegoś zmienić. Wyjdź na spacer, poczytaj, posłuchaj muzyki, porozmawiaj z kimś kto też być może, podobnie jak Ty dużo czasu spędza w grze. A jeśli to wszystko wydaje Ci się przeszkodą w graniu, to może oznaczać, że znalazłeś się w trudnej sytuacji…

Uzależnienie od gier przynosi bardzo wiele negatywnych skutków dla psychiki i zdrowia fizycznego. Warto przyjrzeć się temu jak gram, po to, żeby samemu nie przegrać z grą.

Autor: Psycholog