zespół ludowy
10 lutego 2022 r. w Galerii Sztuki Jatki mieliśmy przyjemność organizować wraz z Miejską Biblioteką Publiczną bardzo ciekawe spotkanie: Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej.

Wydarzenie odbyło się już po raz trzeci, tym razem w formule hybrydowej i uczestniczyło w nim ok. 50 osób. W tym roku ideą przewodnią było hasło „Wielka mi rzecz, człowiek, miejsce” i w nawiązaniu do niego, spotkanie zainaugurował wykładami skład z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie: Joanna Kalinowska, Małgorzata Jaszczołt i Mariusz Raniszewski. O swoich działaniach w przestrzeni etnologii mówiły również Dorota Socik (Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku), Marta Molska i Roksana Grzegrzułka (Miejski Dom Kultury), zaś wśród gości znaleźli się Józef Zalewski oraz Tadeusz Zając (Państwowe Muzeum Etnograficzne), którzy chętnie przybliżali podczas dyskusji meandry pracy w obszarze tożsamości kulturowej.

O czym rozmawialiśmy?

  • o pielęgnowaniu dziedzictwa kulturowego i zarządzaniu nim tak, by włączać w uczestnictwo wszystkie grupy wiekowe;
  • o hafcie regionalnym Kurpi Białych i kto go dzisiaj wykonuje;
  • o sensie powstawania skansenów i miejsc tradycji regionalnej;
  • o tym, czym jest deseczka bartnicza oraz dlaczego to unikat na skalę światową;
  • o bogactwie naturalnym Nadwiślańskiego Urzecza… i nie tylko.

W Jatkach podczas wydarzenia mogliśmy także podziwiać rękodzielne obrazy artystki ludowej Teresy Witan, która opowiedziała o nich wszystkim gościom i przybliżyła technikę haftu krzyżykowego. Wisienką na torcie był występ zespołu "Nadbużanie", którego ekipa ubrana w piękne kolorowe stroje, przy akompaniamencie instrumentów pomogła gościom usłyszeć ludowe dziedzictwo naszego regionu. W trakcie spotkania podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, a Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Brańszczyku.

Dziedzictwo regionalne jest istotnym elementem naszej tożsamości; warto, aby żyło i nie stawało się muzealnym pomnikiem. To od nas zależy, czy będziemy mieli wolę pielęgnowania go i podtrzymywania dobrych tradycji. Po co? Aby wiedzieć, skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy. Spotkania takie jak dziś pomagają podmiotom lokalnym zazębiać współpracę i rozciągać nowe wici porozumienia; utwierdzają nas też w przekonaniu, że historia nie jest nudna: wręcz przeciwnie, może być kolorową, folklorystyczną przygodą!

Więcej zdjęć na naszym profilu https://www.facebook.com/MiastoOstrowMazowieckaOfi...