Martyna Ejchelkraut odebrała wyjątkowe wyróżnienie dla jej dziadka śp. Ryszarda Ejchelkraut zdjęcie grupowe z zaproszonymi gośćmi

W dniu 20 grudnia br. w sali konferencyjnej Ratusza Miejskiego podczas LIV sesji Rady Miasta Ostrów Mazowiecka miało miejsce szczególne wydarzenie.

śp. Ryszard Ejchelkraut (1924-2021) otrzymał pośmiertnie Honorowe Obywatelstwo Miasta Ostrów Mazowiecka.

Jest to najwyższe wyróżnienie Rady Miejskiej nadawane za wybitne zasługi osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się dla rozwoju miasta i gminy.

Przed głosowaniem nastąpiło odczytanie laudacji na cześć śp. Ryszard Ejchelkrauta, którą wygłosił prof. Adam Czesław Dobroński.

Profesor w swojej mowie wspomniał krótko historie rodzinną pana Ryszarda, który mając 4 lata stracił matkę. W roku 1940, w wieku 16 lat został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Po wyzwoleniu pan Ryszard osiadł w Ostrowi, gdzie pracował m.in. w starostwie oraz w spółdzielni „Społem”. Był bardzo pracowitym człowiekiem, oddanym swojej pracy i wielu pasjom, m.in. był aktorem - amatorem, sportowcem, korespondentem "Życia Warszawy", turystą. Był założycielem i prezesem Koła Przyjaciół Szkoły Podchorążych Piechoty. Był przez 30 lat redaktorem kwartalnika pt. „Rzeczpospolita Podchorążacka”. Przez wiele lat działał społecznie w licznych organizacjach, m.in. był prezesem Polskiego Towarzystwa Turystyki Krajoznawczej, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci oraz Ligi Ochrony Przyrody. Był głównym inicjatorem odbudowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Komorowie oraz pomnika Biskupa Bandurskiego mieszczącego się przy kościele wojskowym św. Jozafata w Komorowie na terenie koszar. Był członkiem Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru dla 22 Wojskowego Ośrodka Topograficzne- Kartograficznego w Komorowie. Zainicjował również obchody święta 18 Pułku Artylerii Lekkiej w Ostrowi Mazowieckiej i Komorowie. Przez kilkanaście lat prowadził społecznie w Miejskiej Bibliotece Publicznej cykl gawęd historycznych o mieście pt. „Spacerkiem po Ostrowi” oraz „Znani i lubiani w Ostrowi Mazowieckiej”. Po wygłoszeniu laudacji głos zabrała prof. IH PAN Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego, która podkreśliła wyjątkowość osoby pana Ryszarda oraz jego wielki gest przekazania w testamencie cennego zbioru historycznego w postaci fotografii, publikacji, książek, oryginalnych dokumentów dotyczących Komorowa i Ostrowi Mazowieckiej do Muzeum DRP. To hojny dar dla przyszłych pokoleń. Głos zabrali także: płk Leszek Iwaniec, Dowódca 22 WOK w Komorowie, Karolina Kolbuszewska dyrektor Muzeum DRP, Jolanta Andruszkiewicz dyrektor #MBP w Ostrowi Mazowieckiej oraz burmistrz miasta Jerzy Bauer, wyrażając wdzięczność wobec działań pana Ejchelkrauta oraz prosząc Radę Miasta o przychylenie się do wniosku złożonego przez panią Agnieszkę Kaczmarek. Wszyscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu pośmiertnego Honorowego Obywatelstwa. Następnie, momentem kulminacyjnym było wręczenie kwiatów i dyplomu obecnej wnuczce pana Ryszarda. To symboliczne przekazanie gratulacji i uznania było chwilą pełną emocji, łączącą przeszłość z teraźniejszością. Pani Martyna Ejchelkraut wyraziła wdzięczność wszystkim za tak wyjątkowe wyróżnienie jej dziadka. Z dumą i wzruszeniem, świętujemy wyjątkowy moment nadania Honorowego Obywatelstwa dla pana Ryszarda. Dziękujemy panu Ryszardowi za to, że dzielił się z nami swoją pasją i wiedzą, za każdy trud włożony w rozwój społeczności oraz za inspirację, jaką stanowi dla kolejnych pokoleń.