SZCZEPIENIE LISÓW PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE INSPEKCIA WETERYNARYJHA woj. mazowieckie 4-17 KWIETNIA * 2024 r. ! NIE DOTYKAĆ SZCZEPIONKI! BUSTER WEWNĘTRZNY PREYNETY UWAGA! Každy kontakt człowieka z płynną zawartością szczepionki nalety zgłosić do lekarza medycyny 2. W przypadku kontaktu z przynętą lub płynną zawartością szczepionki, miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydiem Preez 14 dni od wyłożenia szczepionki pry wyprowadzać na smyczy, a kotty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach oraz ograniczyć polowania zbiorowe Przynęty zawierające saczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przy KOMUNIKAT MAZOWIECKIEGO WOJEWÓDZKIEGO LEKARZA WETERYNARII Na podstawie przewozporzystnictwa Rowej Wala 17 gru 2013 sprawie przeprowadzania ochronnow wolno tych przeciwko wściekinie (Du. U per 1737) egłaszam, is planowane jest przeprowadzenie AXCH SOCZEPIENIA DOUSTNEGO LISÓW WOLNO ŻYJĄCYCH PRZECIWKO WŚCIEKLIZNIE and mazowieckiege

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o prowadzeniu wiosennej akcji doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie w terminie od 4 do 17 kwietnia 2024 r. na terenie województwa mazowieckiego.

Akcja szczepień lisów przeciwko wściekliźnie polega na zrzucie lotniczym i ręcznym wykładaniu szczepionki. Nazwa produktu leczniczego weterynaryjnego stosowanego podczas akcji - Lysvulpen, zawiesina doustna dla lisów rudych.

Wykładana przynęta ma postać zielono-brązowego krążka o specyficznym intensywnym rybnym zapachu, a w jej wnętrzu umieszczony jest plastikowy blister zawierający płynną szczepionkę.

Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka powoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką. W razie ewentualnego kontaktu człowieka ze szczepionką, w szczególności w miejscu otwartych ran, oczu, jamy ustnej czy nosa, należy przemyć te miejsca wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza medycyny.

W okresie 14 dni po wyłożeniu szczepionki należy zapobiec ewentualnemu kontaktowi zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką. W tym celu psy powinno się wyprowadzać jedynie na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. W przypadku ewentualnego kontaktu zwierząt domowych lub gospodarskich ze szczepionką należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.