Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że 14 listopada 2024 r. w wieku 90 lat do wieczności odszedł prof. dr hab. n. med. Jan Dzieniszewski – niezwykle zasłużony gastroenterolog.
- wybitny specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii,
patofizjolog,
- osobisty lekarz Prymasów Polski: kadr. S. Wyszyńskiego i ks. kard. J. Glempa,
- autor publikacji naukowych i monografii dot. gastroenterologii i żywienia,
- redaktor naczelny czasopisma „Wiadomości Lekarskie",
- Członek Komitetu Żywienia Człowieka i Komitetu Patofizjologii PAN oraz członek zwyczajny V Wydziału Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, a także członek i wieloletni wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii,
- Członek Rady Społecznej SPZZOZ w Ostrowi Mazowieckiej,
- nagrodzony w 2000 r. przez Ministra Zdrowia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zdrowia,
- odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką za Zasługi dla Warszawy, Złotą Odznaką za Zasługi dla Miasta Ostrowi Mazowieckiej, Medalem Akademii Medycznej we Wrocławiu. Prof. dr hab. n. med. Jan Dzieniszewski z naszym miastem związany był od urodzenia, które to nastąpiło 9 czerwca 1934 r. W latach wczesnego dzieciństwa (1934-1939) mieszkał wraz z rodzicami w Różanie, gdzie jego ojciec prowadził sklep spółdzielczy na terenie jednostki wojskowej. Po wybuchu wojny wraz z matką wrócił do Ostrowi, ponieważ jego ojciec został powołany do wojska i uczestniczył w kampanii wrześniowej. W latach 1941-1946 uczęszczał do Szkoły Powszechnej przy ul. Małkińskiej, a następnie w roku szkolnym 1946/47 do klasy wstępnej Gimnazjum w Ostrowi. Maturę zdał w 1952 r. z wyróżnieniem i został
przyjęty bez egzaminów wstępnych na studia medyczne w Akademii Medycznej w Warszawie.
Zdobył specjalizację w zakresie chorób wewnętrznych i w 1964 r. otrzymał stopień doktora nauk medycznych. W latach 1970-80 był adiunktem, a następnie docentem w Klinice Gastroenterologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. W roku 1968 i 1975 odbył roczne pobyty naukowe we Francji (Institute Nationale de la Recherche Medicale, Marsylia). W 1974 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego, a w 1984 r. nadany przez Radę Państwa tytuł profesora. W latach 1970-80 pełnił funkcję dziekana Studium Medycyny Klinicznej w Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Od 1980 r. pełnił funkcję kierownika Kliniki Chorób Metabolicznych i Gastroenterologii Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. W latach 1970-98 był wiceprezesem Zarządu Głównego Towarzystwa Internistów Polskich, a od 1980 r. członkiem i wielokrotnie wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.
Rodzinie oraz Przyjaciołom składamy wyrazy najgłębszego współczucia.
Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka
Rada Miasta Ostrów Mazowiecka
Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie 23 listopada 2024 r. (sobota) o godz. 10.30 w kościele pw. św. Katarzyny w Warszawie przy ul. Fosa 17.
Pożegnanie odbędzie się na cmentarzu miejscowym