pogoda
Możliwy deszcz
19°C

Stara Elektrownia

budynek starej elektrowni

Historia

Budynek przy ulicy 11 Listopada 7 to dawna elektrownia miejska, która została uruchomiona w 1929 roku. Dzięki elektrowni rozwijały się miejscowe zakłady przemysłowe, a mieszkańcy mieli oświetlenie w domach.

Podczas II wojny światowej obiekt został częściowo zburzony. Od tego czasu przestał być wykorzystywany zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem – do końca lat 80-tych XX w. był tylko rozdzielnią prądu. Od dziesiątek lat nieużytkowany ulegał niszczeniu. W ostatnich latach teren przed budynkiem służył do handlu, a sam budynek spełniał rolę magazynu.

Rewitalizacja Starej Elektrowni

Z uwagi na rosnące potrzeby mieszkańców w zakresie kultury stało się konieczne poszukiwanie sposobu na powiększenie bazy lokalowej. Dobrym rozwiązaniem okazała się rewitalizacja istniejącego budynku – starej elektrowni.

W lipcu 2016 roku Miasto Ostrów Mazowiecka złożyło wniosek o dofinansowanie projektu „Kultura Pod Napięciem”, który zakładał remont dwóch budynków – starej elektrowni i domu rodzinnego Marii Pileckiej z Ostrowskich przy ul. Warszawskiej 4. Miasto Ostrów Mazowiecka pozyskało niemal 3,5 mln zł z budżetu UE na realizację tego projektu.

Prace remontowe trwały dwa lata, a budynek zyskał „drugie życie”. Jego konstrukcja pozwoliła na uzyskanie dwóch kondygnacji, a tym samym na podwojenie powierzchni. Uzyskano dzięki temu ok. 750 m kw. powierzchni na działalność kulturalną.

Zagospodarowany został też teren przed elektrownią – posadzono drzewa, ustawiono ławki, zainstalowano nowe oświetlenie. Dzisiaj to jedno z najładniejszych miejsc w Ostrowi Mazowieckiej.

Rewitalizacja domu przy ul. Warszawskiej 4

W ramach projektu „Kultura Pod Napięciem” równolegle z remontem starej elektrowni zrewitalizowano dom rodzinny Marii Pileckiej z Ostrowskich przy ul. Warszawskiej 4. Jest on siedzibą Muzeum Dom Rodziny Pileckich. Obok oryginalnego domu powstał nowoczesny pawilon Muzeum w stu procentach sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Działalność

Wyremontowany budynek starej elektrowni stanowi zaplecze dla miejskich instytucji kultury, które z powodzeniem mogą realizować swoją bogatą ofertę.


Stara Elektrownia

ul. 11 Listopada 7

Kontakt

Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka

tel. 29 679 54 63