
W Ostrowi Mazowieckiej odbyło się „V Święto Rotmistrza Witolda Pileckiego” z okazji 120. rocznicy Jego urodzin.
Tegoroczne obchody, które odbyły się 15 maja, uatrakcyjniły I Zawody Hippiczne im. rtm. Witolda Pileckiego nawiązujące bezpośrednio do ułańskiej tradycji naszego bohatera, który zasłynął zarówno jako dzielny i waleczny kawalerzysta, ale także dał się poznać jako znakomity jeździec, uczestnik i zwycięzca wielu zawodów hippicznych.
Współczesnych ułanów można spotkać w każdej stajni, obecnie właściwie każdy pułk przedwojennej kawalerii ma swoich spadkobierców. Trzeba dodać, że środowisko kawaleryjskie jest bardzo mocno zintegrowane, niemal wszyscy się znają i chętnie spotykają na coraz powszechniej organizowanych rekonstrukcjach bitew, inscenizacjach historycznych, zawodach, czy też pokazach sztuki kawaleryjskiej. Oczywiście ułani nie byliby sobą, gdyby nie starali się sprawdzić, która grupa, który pułk jest najlepiej wyszkolony, najlepiej umundurowany i co najważniejsze – najlepiej sprawdza się w konkurencjach czysto hippicznych. Wyłanianiu tych najlepszych służą zawody, które potocznie nazywa się zawodami Militari. Warto dodać, że przed wojną Militari były obowiązkowe dla wszystkich pułków i zwycięstwo w nich przysparzało największego splendoru, zarówno w klasyfikacji indywidualnej jak i zespołowej. Tak jak przed wojną, tak i dziś zawody te są dość skomplikowane i wyczerpujące zarówno dla jeźdźców jak i dla wierzchowców, gdyż składają się aż z 7 konkurencji.
Podczas I Zawodów Hippicznych im. rtm. Witolda Pileckiego, zaprezentowano kilka z nich: przegląd mundurowy (w tej konkurencji zwanej żartem przez niektórych „konkursem piękności” sprawdza się czy zawodnik jest umundurowany i wyposażony, a koń stroczony zgodnie z regulaminem wojskowym); próbę terenową (popularnie zwaną „crossem” – wg regulaminu Polskiego Związku Jeździeckiego); konkurs władania lancą oraz szablą.
W I Zawodach Hippicznych im. rtm. Witolda Pileckiego wzięło udział 13 pułków w tym 22 zawodników.
I miejsce zajął i zdobył Puchar Rotmistrza, Piotr Piekarczyk na koniu Delicja, reprezentujący Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego;
II miejsce zajął Mikołaj Walter na koniu Domino, w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich;
III miejsce zajął kpr. Tomasz Drężek na koniu Fallen, ze Stowarzyszenia Sympatyków 5 Pułku Ułanów Zasławskich
IV miejsce zajął Marcin Poletyło na koniu Dasza, z Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Siemiatycze w barwach ogólnokrajowych.
Główną nagrodę, puchar wraz z kawaleryjskim siodłem, wręczył syn Rotmistrza Witolda Pileckiego Pan Andrzej Pilecki.
Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Muzeum – Dom Rodziny Pileckich; Szwadron Kawalerii 10 Pułku Ułanów Litewskich oraz 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie.
Współorganizatorami oraz partnerami uroczystości byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Miasto Ostrów Mazowiecka, Szwadron Kawalerii 10 Pułku Ułanów Litewskich; 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny, Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka; Komenda Powiatowa Policji i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowi Mazowieckiej, Straż Miejska, Zakład Gospodarki Komunalnej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, harcerze i wolontariusze.
Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa „Życie i obyczaje dwudziestolecia międzywojennego”. Można ją zwiedzać do 15 czerwca 2021r. w siedzibie Muzeum przy ul. Warszawskiej 4.
Święto Rotmistrza Witolda Pileckiego jest jednym z wielu środków wykorzystywanych przy realizacji przez Muzeum – Dom Rodziny Pileckich misji przywracanie i kultywowanie pamięci o bohaterskim Rotmistrzu. Z uwagi na ułańskie tradycje i kawaleryjski temperament Witolda Pileckiego, zawody hippiczne znakomicie wpisują się do tego arsenału.
Autor: Dorota Socik, Muzeum - Dom Rodziny Pileckich
Galeria zawiera zdjęcia z I Zawodów Hippicznych im. rtm. Witolda Pileckiego oraz z ceremonii wręczenia nagród.